Kuidas leida oma pulmafotograaf?

Kuidas leida hea ja just teile sobiv pulmafotograaf?

Kogenud fotograafina saame anda pruutpaaridele head nõu kuidas leida kõigi nende heade fotograafide seast üles just see kõige sobivam.

Võta endale aega, et rahulikult läbi vaadata erinevate fotograafide portfoolioid ehk varem tehtud tööde pildivalikut. Eestis on palju häid fotograafe, kelle käekiri ja pildistamise stiil on väga erinev.

Pulmafotograafe saab otsida Google’i otsingu kaudu (fotograafide või fotostuudiote kodulehed), Facebook’is, Instagram’is kui ka temaatilistes foorumites. Korja kokku Sulle kõige enam meeldivate fotograafide nimed ja kontaktandmed.

Pulmafotograafid on liikuv rahvas ning pildistavad hea meelega erinevates põnevates paikades – otsi fotograafi mitte üksnes oma kodulinnast vaid ka mujalt. Hinnapakkumises uuri kindlasti ka transpordi hinda.

Professionaalse ja kogenud pulmafotograafi töötasu on kõrgem kui harrastajal või algajal. Põhjuseks on erialane ettevalmistus ja tööalane kogemus, tehniline varustus, ettevalmistusele kuluv aeg, pildimaterjali järeltöötlus. Heal fotograafil on Sinuga ühine eesmärk – teha suurepäraseid pilte.

Hea on veenduda, et fotograafi portfoolio koosneb pulmapiltidest, mis on pildistatud päris pulmades, mitte modellidega lavastatud fotodest.

Fotograafi portfoolioga tutvudes püüa jälgida kas pildi autoril on oma käekiri ja stiil. Kas ta kasutab pruutpaari pildistades tosinat üldtuntud poosi ja pilditöötluse poolest ei erine tema värvifoto eriti tavalise digifotoaparaadi klõpsust? Või varieerub tema pulma galerii pildikeel huvitavalt, pildid üllatavad vaatajat ja tekitavad emotsioone? Kas pildilt on näha, et fotograaf on pruutpaari alati sättinud pildile või on ta suutnud tabada ka ootamatuid hetki pulmas?

Küsi kas fotograaf pakub ainult värvifotot või soovi korral ka mustvalget fotot või seepiatoonis (ajaloohõnguline romantiline stiil) fotot? Uuri kas fotograaf tunneb fototöötlusprogramme nii palju, et oskab teha fotomontaaže või trükiettevalmistust suurele seinapildile (näiteks lõuend vms). Võibolla ei soovi Sa oma pulmafotot seinale täna, kuid Sul tekib see mõte aasta-paari pärast?

Pulmafotograafi valides on vältimatu eelnev kohtumine ja fotograafiga kui inimesega tuttavaks saamine – teie pulmapäeva fotograaf peab olema teie mõlema jaoks sümpaatne inimene.

Arutades om plaane pulmafotograafiga juba pulmapäeva varajases planeerimise käigus, tagab see paremad pildid – kogenud fotograaf saab anda nõu pildistamise asukoha ja muu valikul, samuti valmistada pruutpaari ette võimalikeks keerukamateks olukordadeks.

Lepingu sõlmimine oma pulmafotograafiga ei ole alati vältimatu, kuid on siiski soovitatav – lepingu koostamine ja läbilugemine vähendab möödarääkimise võimalusi ning annab kindluse mõlemale poolele, et kokkulepitud tingimused on selged ja arusaadavad.

Veendu, et kõik võimalikud hinnad oleksid kokku lepitud. Paljud fotograafid arvestavad pildistamisele lisaks eraldi veel piltide töötlemist (retušeerimist), piltide kasutusõigust ja piltide tellimist (paberile printimist).

Tee vahet kahel olulisel õigusel: autoriõigusel ja kasutusõigusel. Piltide autoriõigus on ainult fotograafil. Uuri fotograafilt kus ja kuidas te pilte kasutada tohite (kasutusõigus):

– kas saate plaadil originaalfailid ehk kas tohite pilte paljundada?

– kas tohite pilte kasutada ainult isiklikuks otstarbeks, st ei tohi müüa (so kasutada kommertslikul eesmärgil)

– kas ja kuidas tohite pilte publitseerida (nt illustratiivse materjalina ajakirjas võ anda kellegi reklaammaterjaliks)

– kuidas pildi publitseerimisel lisada pildi juurde autor; viide fotograafile pole alati kohustuslik, kuid on viisakas ning tuleks eelnevalt kokku leppida.

Uuri fotograafilt kus ja kuidas tema teie pulmapilte kasutada kavatseb. Viisakas on lubada fotograafil oma tööd näidata oma portfoolios ja näitustel / võistlustel. See on tema jaoks ainus viis tõestada oma professionaalsust ning saada uusi kliente. Kuid küsi, kas Sinul on samuti õigus sõna sekka öelda – hea fotograaf näitab valminud pilte esmalt pruutpaarile, kes annab oma heakskiidu ning vajadusel märgib ära fotod, mida ei soovi avalikustada.

Eelnevalt on hea ka kokku leppida millisel kujul pildid fotograafi poolt üle antakse – kas mõnel andmekandjal (plaat, mälupulk) või veebigaleriina? Kas pruutpaar saab veebigaleriist pilte otse alla laadida oma arvutisse või on galerii mõeldud ainult piltide vaatamiseks ja tellimiseks? Kas tellimise puhul saab tellida pildifaile või ka paberpilte? Küsi fotograafilt pildifailide resolutsiooni (pikslite arvu või printimise suurust) ja kas failid on varustatud fotograafi logo / vesimärgiga või mitte. Enamikel fotograafidel on kindel tähtaeg kaua nad teie pulmagaleriid veebis vaatamiseks ja piltide tellimiseks või allalaadimiseks üleval hoiavad. Kvaliteetsed pildifailid on mahukad ning võtavad serveris palju ruumi. Seepärast uurige kindlasti kaua saate veebigaleriid kasutada ning kaua fotograaf üldse teie pildimaterjali oma arhiivis alles hoiab.

Miks fotograaf teeb oma valiku ega luba kõiki tehtud pilte pruutpaarile? Pulm on hoogne sündmus, kus juhtub palju ja tuleb kiirelt reageerida. Ent ka professionaalsel fotograafil satub pulmade pildistamisel sekka ebakvaliteetseid pilte – pilte, kus inimese silmad on kinni või poolvidukil, täpselt ühesuguseid duubleid või kaamera apsakaid. See on fotograafi töö – valida kogu pildistatud hulgast kvaliteetsed pildid ning teha need järeltöötlusega veelgi ilusamaks – pruutpaari jaoks valmib pildigalerii, kus iga pilt on vaatamist väärt.

Hea pulmareportaaži saamiseks kulub mitu head tundi pildistamist. Paari tunni jooksul saab pildistada pruutpaari paaripanekut, pulmakülalistest grupipilte ja mõne portree. Kui aga soovid, et fotograaf pildistaks ilusa loo ühest pulmapäevast, tuleks arvestada siiski pigem alates 6-8 tunnist kuni 12 tunnini või enamgi.

Hea pulmafoto sisaldab endas nii head kompositsiooni, tehnilist oskust kui ka oskuslikult seadistatud kaamerat. Siinjuures ei tohi unustada kõrgetasemelist järeltöötlust pilditöötlusprogrammidega.

Kui fotograaf lubab valmis pilte kohe peale pulmi, võiks olla ettevaatlik. Veenduge, et sel juhul ei tooks fotograaf teile otse fotoaparaadist võetud pilte. Ka iga väga hästi pildistatud foto vajab nö digitaalset ilmutamist ehk teravustamist, värvikorrektsiooni ja muud järetöötlust.

Hoolimata digitaalse tehnika populaarsusest leidub ka fotograafe, kes pildistavad filmile. Uuri millise tehnikaga pildistab Sinu fotograaf.

Fotograaf on ka inimene. Kui tööpäev on pikk, leppige eelnevalt kokku, kas ja millal fotograaf ka süüa saab, või kas fotograaf kasutab hilisema peo osa pildistamisel assistendi abi. Tihti broneeritakse fotograaf pikalt ette, seega oleks mõistlik läbi arutada tagavaraplaan, mis saab siis, kui pulmade ajaks on fotograaf haigestunud? Kas tal on pakkuda teie pulmapäevaks asemik ning kes see sellisel juhul on?

Väike detail, kuid mitte vähetähtis – kuidas fotograaf end pulmaks riietub. Fotograaf, kes saabub pulma kottis pükstes ja kirevas t-särgis, häirib üldist pidulikku meeleolu. Fotograaf on küll tööl ja peab arvestama, et riietus on igaks olukorraks piisavalt mugav, kuid siiski tuleb tal sobituda teiste pulmaliste sekka.

Võta meiega ühendust, saame kokku ja arutame koos, kuidas tagada teile õnnestunud pulmapäev ja kõige ilusam fotoalbum, täis kauneid mälestusi. Telefon +372 5171599 või kirjuta: http://harriet.ee/kontakt/